Masky

Maska byla formou dvorské zábavy, kvetoucí v šestnáctém a na počátku sedmnáctého století v Evropě. Byla vytvořena v Itálii. Maska byla vlastně krátkou divadelní hrou (zpravidla veršovanou), zahrnující hudbu, zpěv, tanec a bohatou výpravu, kostýmy atd. Výprava byla většinou navrhována předním výtvarným umělcem, hra sama byla napsána předními skladateli a hudebníky a předváděna předními herci. Herce, hrající němé role, hráli často sami dvořané, někdy i panovníci. Tématika masek byla zpravidla mytologická nebo alegorická.
Žánr masky vznikl v Burgundsku v pozdním středověku, většinou se skládaly z kombinace alegorické chvály panovníka a jeho činů, mytologického příběhu a pastorálního prostředí. Většinou byly hrány k příležitostem jako je narození dítěte, sňatek, korunovace a podobně, byly hrány zpravidla na konci hostiny. Děj byl čerpán z klasické tematiky. Výprava masek byla zpravidla manýristická, hry občas obsahovaly politický podtext, zpravidla podporující politiku panovníka.
7 Responses to “Masky”

 1. jitka napsal:

  masky

 2. elinka napsal:

  masku papouška by jste neměli?

 3. Omalovánek napsal:

  Měli :-) prostřední řádek pravá omalovánka. Stejně jako ostatní jde i vystřihnout a použít jako maska třeba na karneval.

 4. Bronislava Kasalová napsal:

  Dakujem za ispiraciu k vyrobeni svojej masky.. :D

 5. Lenka napsal:

  dobry nápad

 6. Zuzana napsal:

  Super strany.

 7. jana jilemnická napsal:

  a jak si to mám jako vitisknout
  ???????????????????????

Napište nám